Obsah

Úvod

Kapitola 1. Minikaravan- v čem spočívá kompromis?

Kapitola 2. Jak velký užitek může malý karavan přinést?

Kapitola 3.- Chci ho a potřebuji jej?

Kapitola 4. – A co mne to bude stát?

Kapitola 5. – Co byste neměli při rozhodování o minikaravaningu zapomenout

Úvod

Přišla jsem na to, že se dá cestovat za rozumný peníz a přitom vidět destinace jak bohatí. Přitom neutratím všechny své úspory jen na tuto zálibu a mohu mít s sebou věci, které ke každodennímu životu potřebuji, svůj luxus a své jisté na cestách. Jako hlemýžď se svým domkem se dostanu s milovanou osobou tam, kam chci, dělám a vařím si, co mám ráda a domek si mohu proměnit třeba i v mobilní kancelář. Chcete vědět jak?

Kapitola 1. Minikaravan- v čem spočívá kompromis?

Je Vám určitě jasné, že pokud je něco mini, tak to prostě není maxi a ani normální velikost, čili největším kompromisem v minikaravanu je prostor, i když…pokud člověk dobře plánuje, programuje a projektuje dopředu a zváží, co na cestách potřebuje nutně a na čem se to dá “ošulit” anebo nahradit nějak jinak, zjistíme, že z té hromady požadavků na funkčnost tohoto miniprostoru se dá vypotit celkem hodně.

Ale začneme s těmi kompromisy trošku více zeširoka-každý rub má totiž i svůj líc a tak když začneme srovnávat různé druhy cestování, tak zjistíme, že ty kompromisy přinášejí na druhé straně nesporné výhody:

HOTEL VERSUS BYDLÍK:

Použiju termín, který je znám mezi kempaři a karavanisty-tedy “bydlík”, čímž je vlastní střecha nad hlavou na kolečkách. A teď začne ten správný souboj předností a nedostatků:

 • hotel stojí na jednom místě a můžete cestovat jen kolem něj a z něj, čili jezdit na výlety a musíte se vrátit do téhož místa
 • zpravidla je v hotelu více prostoru, než v bydlíku (pokud nesrovnám nějaký mini hotelový pokoj s luxusním obrovským bydlíkem typu autobus – to ale není náš případ minikaravanu)
 • ne každý hotel nabízí apartmá s kuchyňkou, tudíž jste odkázáni na restaurační stravu a schováváte po skříních varné konvice, aby vás uklízečka nenahlásila recepci:-). Naopak zase kdo tady říká, že si nemůžete při karavaningu zajít do jakékoliv restaurace-vařit není povinnost, ale možnost!
 • Spíte v posteli, kdy nevíte, kdo tam byl předtím a jak moc se uklízí (ono i při velmi pořádném úklidu se s roztoči nezamává a pokud má vaše dítko alergii..běda)
 • Pokud jde o minikaravan, tak ceny ve srovnání s hotelem mohou být stejné, nižší i vyšší- záleží na vybavení hotelu a na tom, jaké kempy užíváte při karavaningu…čili to je velmi relativní
 • Výhled na moře? Může být u obou..
 • A co zvířátka? Nooo…každý hotel je nemá rád a platí se za ně…mimochodem venčení pejsků z karavanu je velmi rychlé a pes je dobrý hlídač!
 • Zpravidla pokud na hotelu se dobře topí a klimatizuje, tak tyto služby máte z krku, v karavanu si to ovšem musíte zajistit sami (ty luxusnější bydlíky s tím nemají problém, takže zatímco majitelé lyžují na stráni či popíjejí Bombardino, posílají sms zapínající topeníčko, aby je bydlík vítal při návratu ze sjezdovky do své teplé náruče..)

A tak by se dalo určitě pokračovat.. My se však zaměřme nyní na to, JAKÉ BYDLÍKY VLASTNĚ JSOU K MÁNÍ:

 1. OBYTNÉ PŘÍVĚSY (karavany), čili za auto dáte kouli (tažné zařízení) a táhnete další pokoj, různě vybavený spaním, sezením, kuchyňkou, wc, koupelnou apod.
 2. OBYTNÉ VOZY (obytňáky) – čili v jednom prostoru se nachází na přídi volant s řidičem  a spolujezdcem, za nimi jsou zpravidla další místa k sezení, třeba už se stolem a následují kuchyňky, toalety s koupelnami, skříněmi a spací prostor…a někdy i garáž na kola, motorky, lodě a u velkých obytňáků typu autobus se tam vleze i malé auto, aby se na výlety nemuselo s celým busem, který čeká v kempu nebo na parkovišti.
 3. Velkým hitem pro kutily u nás, ale hlavně v zahraničí jsou PŘEDĚLÁVKY DODÁVEK na pojízdné domečky, čili na „jako obytňáky“. Výhodou těchto řešení je zpravidla cena, protože pokud je někdo zručný, tak si dodávku zaizoluje, vyřeší elektřinu a topení, vodu a nábytek a může jet. Na internetu, zejména na Pinterestu najdete tisíce předělávek tzv. RV camperů od těch z firmy  “AJETO”, až po opravdu nádherné vyňuňkané a vydizajnované. V Americe dost frčí to, že si mladí lidé pořídí ojetou dodávku, krásně si ji upraví dle svého gusta a buďto s ní cestují všude možně, anebo v ní pracují (takové ty práce, které zvládnete pomocí počítače) a dost hodně lidí má dodávku místo bytu, čili jako stálé pojízdné bydlení!

U nás se všem těm bydlíkům lidově dost často říká jen KARAVANY a lidé to někdy nerozeznávají..

Velký a krásný karavan či obytňák-možná jednou budu mít, ale když se chci učit hrát na housle, tak si přece nekoupím hned Stradivarky, protože, co když nemám talent anebo mě to nebude bavit, jak se mi původně zdálo!

Minikaravan je něco jako pokusná laboratoř– na mikroklimatu si vyzkouším za mnohem méně peněz, než bych dala za velký karavan nebo obytňák, jak se mi bude s vlastní střechou nad hlavou cestovat. Ono totiž ty problémy a zařizování kolem cestování jsou stejné (plánování tras, parkovací místa – ať už nadivoko nebo rezervování kempů, zavařování stravy a kupování granulí psovi či kočce, doplňování plynu, vody, baterií atd atd…) to je všechno stejné, jen ten prostor je menší.

Pokud jste někdy stanovali a zjistili jako já, že přes stan je více slyšet a hůře se spí, že přes něj občas prší nebo tyčky vezme vítr a že ty karimatky fakt nemají 10 cm jako matrace, takže se do vašeho těla za noc vryje reliéf krajiny jak do trilobita, a že jste v něm méně chránění před zloději či medvědy….pak minikaravan je jistota!

Ano, u MINIKARAVANINGU JE NEJVĚTŠÍM KOMPROMISEM MÍSTO. Pokud jste někdy pluli pár dnů na lodi, ať už v kajutě, na plachetnici či motorové lodi, tak víte, že to má také ovšem své kouzlo – jste si s posádkou tak nějak blíže :-). Nicméně, aby nebyla ponorková nemoc v minikaravanu, velmi doporučuji si vybírat spolujezdce. A tady zase přichází výhoda toho pidi prostředí: nevleze vám tam už tchýně, samozvaná sousedka či nějaká vyžírka, která se chce svézt zadarmo coby “oblíbená návštěva”. Prostě nevleze-sorry:-)!

Kapitola 2. Jak velký užitek může malý karavan přinést?

Těch způsobů, jak si užít minikaravan je hned několik:

 • Dovolená – viděla bych to v závislosti na schopnostech a možnostech vašeho “táhnoucího” auta a jeho řidiče. Každopádně pro nás Čechy v sezóně od dubna do října jsou možnosti cestování s minikaravanem minimálně po Evropě velmi reálné. Na mém webu cesminka anebo facebooku podávám různé informace o cestování nám velmi blízkém (tedy nejen s ohledem na vzdálenost, ale i jakousi evropskou mentalitu, či schopnost se domluvit anglicky, německy, rukama nohama..). Tím, že nemusíme objednávat letenky a kde co rezervovat, stačí se podívat na předpověď počasí a vytáhnout staré plány, které velmi rychle zaktualizujeme na internetu, smartphonech v různých velmi užitečných aplikacích, popadneme checklisty toho, co musíme mít s sebou a jsme schopni se do PÁR HODIN vydat na cestu..
 • Návštěva– znáte scénku od Šimka a Grossmana, kde přichází osoba a říká: JSEM VÁŠ STRÝC HUBERT, MÁM VÁS RÁD A BUDU U VÁS BYDLET ! Toto může být noční můrou všech rodinných příslušníků či známých, když se jim OZVE NÁVŠTĚVA  a chce přijet na “pár dnů”, vy ani nevíte kolik, ale víte určitě, že vám naruší vaše soukromí. Minikaravan je řešením nejen pro ty, co k vám přijedou, ale i pro vás samotné, kteří jedete do okolí vašich známých, zaparkujete na jejich zahradě, strávíte s nimi krásný večer u bečky piva a pak se odeberete do svého karavanu na noc, aniž byste je obtěžovali v jejich bytě či domu, a zároveň se vy sami nemuseli tísnit na jejich rozkládacím gauči, očekávajíce, kdy přijdete na řadu v jejich koupelně…
 • Výlet – paráda- přichází víkend, je jasné, že bude hezky a vy nemusíte objednávat hotel, bát se nejistého počasí ve stanu…Anebo jinak-ozve se vám tchýně, že chce přijet a vy zrovna jak na potvoru nebudete doma-smůla:-)
 • Mobilní kancelář – tak to je úplná pecka: pokud máte zaměstnání, které je třeba vykonávat také v terénu a občas si něco potřebujete zapsat do notebooku, anebo s někým něco v klidu projednat a nechcete hledat kavárnu, kde je třeba utratit prachy anebo tam není soukromí na tajné rozhovory, či jednoduše potřebujete rychle na wc…váš minikaravan vám vše poskytne…
 • A to tak, že s vámi může jet také na služební cestu a vytvoří vám spací, stravovací i hygienické zázemí, zatímco hotely v místě služební cesty jsou drahé, plné či jinak nevyhovující..
 • Už jste potřebovali zajistit převoz nějakého nákladu a něco rychle odněkud někam přemístit? Nechce se vám zjišťovat po sousedech, zda mají přívěs, nebo v OBI se tvářit, že tam něco kupujete, což pak převážíte domů atd atd. Samozřejmě asi nepovezete ve svém krásném minikaravanku hnůj či něco podobného, ale jen to, co karavan hmotnostně snese a nezašpiní interiér-prostě jen něco velikostně většího, co by z přívěsu třeba spadlo ..
 • Minikaravan je ovšem také ohromná atrakce na zahradě pro děti- ať už tam máme garden party či prázdninové návštěvy s dětmi..takový domeček na zahradě je malým lunaparkem, se kterým si děti vyhrají a přespání třeba odpoledne po obědě je pro ně zážitkem na celý život..
 • Stavíte dům či chatu? – pak minikaravan poslouží výborně jako stavební buňka, kde si stavebník  schová potřebnou dokumentaci, sepíše záznam ze stavby, sejde se se zedníky k rozhovoru u kávy, zajde na wc, které ještě na stavební parcele není…
 • No anebo máte krásnou parcelu v přírodě, kde se pro územní uzávěru nedá stavět chata, ale karavan se tam postavit jako chatka pojízdná dá – a poslouží obdobně..

Kapitola 3.- Chci ho a potřebuji jej?

Samozřejmě, že Vám neodpovím za Vás na tak intimní otázku, jen možná navedu ve Vašem uvažování a zároveň i trochu shrnu, co už tady bylo i částečně řečeno:

Tím nejdůležitějším bodem, nad kterým bychom se měli zastavit je, jaké jsme vlastně povahy.

 • Pokud jsme peciválové a s dálkačem u televize žijeme svůj život ve virtuální realitě jiných (ať už ve filmech, seriálech, dokumentech nebo reality show) a prostě nám to stačí ke štěstí, tak v této fázi můžete skončit čtení tohoto eBooku. Protože pokud nechcete vyjíždět ZA DOBRODRUŽSTVÍM, NEVŠEDNÍMI ZÁŽITKY, které budete mít ve svých rukou a potřebujete minikaravan jen jako stavební buňku či atrakci na zahradě, tak to si raději pořiďte starou maringotku či starší a větší karavan- neboť Vám v tomto případě lépe poslouží a bude určitě levnější, neboť na jeho kvalitách až tak moc nezáleží.

Ještě bych chtěla upozornit na fakt, že pokud chcete jezdit akorát do Chorvatska do kempů (proč ne- dobrá dovča), tak Vám k tomu postačí si objednat v kempech ubytování v karavanu, na to si nemusíte pořizovat minikaravan. Naopak- pronájem karavanu v kempu vidím jako lepší nápad, protože se nemusíte starat o převoz, instalaci předstanů, nemáte vyšší spotřebu pohonných hmot, když netáhnete karavan a co je nejdůležitější- v kempech pronajímají větší karavany, což samozřejmě znamená větší pohodlí (zejména pokud jste s dětmi, vnuky…).

 • Velmi důležitým důvodem k minikaravaningu (samozřejmě i karavaningu), je fakt, že chceme cestovat s našimi zvířátky. Nemyslím tím blechy, protože ty se třeba přidají až cestou :-), ale hlavně pejska a kočičku, morčátko, křečka a….prostě Vaše domácí miláčky, které Vám už nikdo nechce hlídat anebo zrovna v době, kdy chcete vyrazit na cesty, nemají čas. Řeknu rovnou- pro žádného psa či kočku na světě není nic tak stresujícího, jako když je šoupnete na pár dnů do nějakého psího hotelu či k sousedce. Poznáte to na jejich výrazu tváře, když si je při návratu z cest vyzvedáváte od jejich dočasných páníčků. Já mám kočky a některým trvá i den, než se zase se mnou začnou po mém návratu domů bavit. Nemusím Vám vykládat, že ne v každém hotelu, penzionu či chatě Vám dovolí si vzít zvířátko a pokud, tak si za to ještě pochopitelně připlatíte. A to musíte brát s sebou záchůdky, pelíšky či různé hygienické pomůcky, kdežto při karavaningu pes spí pochopitelně s Vámi v posteli 🙂 anebo aspoň pod postelí a když je třeba, tak jej vyvenčíte otevřením dveří (tedy pokud jste spolu dohodnuti, že se Vám i vrátí).
 • VLASTNÍ POSTEL! O rám ani tak nejde, ale o rozměry (u nějakých dlouhánů informuji, že do minikaravanu určitě vleze postel na délku aspoň dvoumetrová); dále jde o měkkost či tvrdost matrace, jakou potřebujete. Já už mám mladá léta za sebou, tak fakt neusnu na karimatce a dokonce mám problém v hotelu, kde je jiná matrace, se první noc vyspat- znáte to? A ten pocit, že se v mé posteli nikdo neválel, že se tam neusídlili roztočové či jiné breberky, že se tam vlastní krví a vlastní močí nepodepsal někdo jiný (se omlouvám za tyto naturalistické poznámky, ale takový je život)…ten pocit je k nezaplacení.
 • Takže vařím si, co chci – ne, že bych se nemohla zastavit v hospodě, to samozřejmě ano, ALE  N E M U S Í M! Už jste si někdy srovnali dovolenou s vlastním jídlem a dovolenou, kde se stravujete výlučně v restauraci? Zejména když máte ještě děti, které si v hospodě dají hranolky s kečupem, poněvadž na nic jiného je neukecáte a za toto menu zaplatíte jak za domácí zdravé a chutné jídlo? A co diety? Pokud chcete nějaké zdravější jídlo anebo stravu pro Vaše tělo stižené nějakými neduhy, tak to abyste takový restaurant hledali hodně dlouho. A když najdete, tak opět penízky, penízky…Já jsem vegetarián a můj miláček taky a fakt už mě nebaví jíst denodenně smažený sýr s hranolkami, či salát, ze kterého vybírám šunku, protože v některých hospodách se domnívají, že když je v salátě převaha zeleniny, tak i to maso je vlastně zelenina. Trošku problém vidím u vaření v minikaravanu v tom, aby bylo dostatek prostoru a možností na chladničky, vytvoření podmínek pro  jejich provoz, ale o tom všem píšu v dalším eBooku, týkajícím se POŘÍZENÍ MINIKARAVANU.

Kapitola 4. – A co mne to bude stát?

V tomto eBooku jde o to zjistit, zda se budete s minikaravanem kamarádit neboli řečeno současným jazykem, zda s ním budete user-friendly, čili zda minikaravan je pro vás to vhodné prostředí, a to jak interiérově, ale i exterierově a co se s ním dá všechno dělat.

Přesto naznačím, že v druhém eBooku ukazuji, jak je možné pořídit MINIKARAVAN se vším všudy -tedy s nábytkem uvnitř karavanu i pro kempování venku a základním vybavením pro vaření, základní hygienu včetně wc. Nepostihnu pochopitelně úplně soupis všech věcí, které potřebujete na cestování, protože ty potřeby jsou individuální, ale co mohu nabídnout je úplný popis toho, co mě stálo pořízení nového minikaravanu včetně vybavení a jak jsem přišla k tomu, co budu v terénu potřebovat.

Takže o čem je řeč v této kapitole, tady a teď? Že lze pořídit nový minikaravan se základním vybavením do 150.000 korun českých!!

Takováto základní sestava postačí na běžné cestování s ubytováním jak v kempech (to je samozřejmě dražší) anebo na takzvaných stellplatzech (což jsou místa, kde zastavíte, napojíte se třeba na vodu nebo odložíte svou odpadní vodu, vylijete chemické wc, zapnete se na elektřinu – stačí prodlužka do karavanu s CEE koncovkou).

A teď poznámka -úplná pecka- pro dobrodruhy. Minikaravan mám vybavený tak, že lze s ním parkovat i na divoko! To znamená, že někde zastavíte (samozřejmě, kde není úplný zákaz parkování) a koukáte do přírody v mnohem větším soukromí, než v kempu. Prosím Vás já tady nekritizuji kempy – ty jsou už v dnešní době hodně dobře vybavené i u nás. V kempu máte vše zajištěno a někdy tento komfort člověk potřebuje, aby dovolená nebyla jen nějaká honička se zajišťováním různých běžných potřeb. Znám kempy, kde se Vám “postarají” o atrakce pro děti s různými lunaparky a kolotoči, kde máte různé kurty, bazény, moře – no prostě sportovní vyžití na jednom místě. V kempech je výhoda i společenského života a pokud chytnete nebo si přivezete s sebou dobré sousedy, tak to může být také prima jízda!

Zkusím Vám nabídnout, jak jsem šla na to já v mých plánech:

 • v prvním roce pořídím minikaravan s nutným vybavením (ale i s nezávislostí na kempech, energiích a restauracích..). Protože v tomto roce budeme mít zvýšené náklady s pořízením minikaravanu, tak pojezdíme jen po Česku, Slovensku a okolí, kde si zároveň ověřím, zda nás to bude bavit!
 • V dalším roce, pokud nás to nebaví, minikaravan prodám (za rok užívání to nemusí být vůbec finanční ztráta- viděla jsem poptávkové inzeráty na minikaravany i za vyšší cenu než 150.000)
 • Anebo- baví nás to- hurá! Začneme si našeho miláčka vylepšovat o další funkce. Tou první by bylo bezpochyby řešení topení – co kdybychom chtěli jet v zimě do Dolomitů. A to znamená řešení napojení na plyn, kde ho umístit, jak vyřešit elektřinu, nejlépe nezávisle na autobaterii z auta….Spousta otázek, na které odpovím zase v další elektronické knize, kde budou informace, jak na to a jak se to ověřilo a osvědčilo v praxi…(teoretických nápadů je na internetu plno, je třeba to šít na míru minikaravanu a nízkým nákladům!)
 • A pak ještě chystám výbornou věc, a to je zvednutí střechy. Minikaravan- ten co mám já – má výšku 150 cm, což nevadí dětem a psům a kočkám, ale pro dospělé to je samozřejmě snížení komfortu ve chvíli, kdy je venku škaredě a trávíte čas uvnitř. Ale to bude zase v další knize, až pořeším technické věci a dodavatele za rozumnou cenu. Jasně, že existují minikaravany se zvedacími střechami, ale cena se pohybuje na trhu v základní sestavě daleko nad 300 tisíc, což nevím jak u Vás, ale to nebyl můj případ L.

Kapitola 5. – Co byste neměli při rozhodování o minikaravaningu zapomenout

Když mě to popadlo, že chci minikaravan, mi poradila kamarádka dobrou věc, a já jsem ráda, že jsem se tím řídila: „Vyzkoušej si karavaning a zajeď se někam podívat, jaké jsou druhy těch bydlíků.“

Udělala jsem obojí, a možná dobře, že v pořadí tom, že nejdřív pronájem a pak zkouknutí karavanů na veletrhu v Brně. Prošla jsem to od drahých obytňáků, které jsou samozřejmě nádherné a luxusní a vůbec, ale nemám na to dát za něj tolik, kolik jsem dala za dům se zahradou, kór když mám ještě hypotéku. Pak jsem se podívala na karavany. Míněno velké karavany, tedy nad 750 kilo živé váhy. Nó – musím říct, že se mi ani jeden nelíbil, prostě po estetické stránce. Připadlo mi to buď staromodní a ty co byly modernější, zas nebyly až tak hezké, jak vídávám novinky na internetu. Minikaravan tam byl jeden a naštěstí ne ten, co mám já (nízký a kvalita zpracování –  no nevím, nevím…šetřit by se mělo jinde).

Proč dobře, že jsem si nejdřív pronajala minikaravan a pak šla na veletrh? Jednak proto, že to byly úžasné zážitky na cestách (na to teď není čas), jednak pro to, že jsme zjistili, že nás to bavilo. A v neposlední řadě proto, že jsme si pak mohli porovnat kvalitu minikaravanu s tím, co se nabízelo na výstavě – a to ve všech kategoriích bydlíků. Takže jsme na veletrh nešli jako bambuly, ale “zkušení” karavanisti, takže nás prodejci hned tak neutáhli na vařené nudli.

Teprve až potom, až budete mít jasno, zda jste i nadále nadšeni pro věc a zda chcete třeba minikaravan (anebo samozřejmě konkrétní karavan z výstavy), TEPRVE POTOM SI SEDNĚTE S CELOU RODINOU A UDĚLEJTE SI FINANČNÍ PLÁN. Rodina do toho nemusí až tak kecat, hlavně že půjčí prachy:-). Je třeba je uplácet v případě finanční pomoci tím, že jim to občas půjčíte anebo je svezete..

Výborné je poptat se známých na zkušenosti s karavaningem– a pokud někdo vlastní minikaravan, tak nejlépe jej přímo (vlastníků minikaravanů u nás v Česku ale není moc, kromě půjčoven.) Já osobně se ptám a ptám na všechno – super k tomu poslouží různé sociální sítě- já jsem na facebooku ve čtyřech skupinách, které se věnují karavaningu- velmi doporučuji. Sdělují si nejen zážitky z cest po celém světě, ale informují se i o srazech (pokud netrváte na soukromí) a co vůbec není k zahození, píšou si o různých technických vychytávkách a o provozních věcech.

To poslední, co Vám mohu doporučit je, ověřit si, že nekecám. Prostě si najděte jiný zdroj informací a porovnejte. Na internetu je toho mnoho, a pokud chcete obrázky, tak doporučuji Pinterest, kde jsou krásné přestavby dodávek, ale i renovace karavanů apod.

Pokud jste dočetli až dokonce a nevzali jste to rychločtením, tak Vám děkuji za pozornost! Můžeme se klidně setkat na facebooku, kde mám stránku Minikaravaning, mám zde i uzavřenou skupinu se stejným názvem Minikaravaning pro ty, kteří nechtějí veřejně diskutovat o všem, ale po kamarádsku si potřebují probrat věci za zavřenými dveřmi…(srdečně zvu).